Firma MIRO - výroba pleteného zboží

Asi nebude náhoda, že výroba rukavic byla umístěna do jednoho z nejstudenějších koutů naší republiky. Naše firma se nachází v oblasti Českomoravské vrchoviny přezdívané "Česká Sibiř", je tu zima, a zimou myslím období, kdy je potřeba doma zatopit, od září až do května. Léto na jaké jsou lidé zvyklí, s teplotou kolem 30 stupňů je tady tak čtrnáct dní a to ještě ne vcelku. Proto naše rukavice můžeme dokonale otestovat. Zimy u nás jsou tuhé a dlouhé, máme dostatek sněhu, ale zase malé kopce, proto se tu daří především běžkařům.

Vesnice Borová , kde firma sídlí, je obklopena hlubokými lesy a pokud máte rádi chladnější, ale zato nádhernou přírodu, měli byste nás navštívit.

Firma MIRO byla založena 1.10.1990. Objekt firmy se nachází ve vesnici Borová nedaleko města Polička, směrem na Hlinsko v Čechách.

Výroba rukavic zde byla zavedena v roce 1948, kdy do nevyužitého objektu bývalého hotelu byly převezeny stroje ze zrušeného závodu v přilehlé vesnici Oldříš. Od této doby zde probíhá pouze výroba pletených rukavic. V roce 1949 převzal závod v Borové státní podnik MODETA. MODETA byla jedním z největších výrobců textilu v Československu, sdružovala 12 závodů a měla celkem přes 4000 zaměstnanců. Závod v Borové měl označení 06, bylo zde zaměstnáno asi 160 lidí a celková výroba byla přes jeden milion párů rukavic ročně. To bylo dříve.

Za posledních roky zde nastaly velké změny, vedení již soukromé firmy celý chod i strukturu reorganizovalo a vytvořilo flexibilní společnost schopnou aktuálně a v nejvyšší kvalitě reagovat na požadavky  zákazníků. Každý z posledních let byl rokem investic do nových technologií a nového strojového vybavení, proto je v naší firmě možno nalézt již pouze japonské rukavicové automaty a to od nejjednodušších pro pletení hladkých rukavic až po nejnovější počítačem řízené stroje pro pletení žakarových a intarziových vzorů. Pro srovnání: v současné době pracuje v naší firmě 24 zaměstnanců a objem výroby je stejný jako za státního podniku MODETA při 160 zaměstnancích.

Vzhledem k  variabilitě našeho strojového parku můžeme nabídnout:

• Pletené  rukavice a palečnice hladké, hrubší i jemné, s vložkou i bez

• Pletené  rukavice a palečnice uvnitř nebo vně se smyčkovou vazbou

• Pletené rukavice a palečnice s nápisy, žakarovými vzory, intarziovými vzory

• Rukavice s barevnými pruhy, keprové rukavice

• Strečové rukavice, rukavice dvouvrstvé 

• Rukavice a palečnice s jednou i více vložkami

• Pletené tříprsté rukavice, rukavice bez konců prstů

• Rukavice s palcem v dlani

• Vložky do kožených rukavic


Naší snahou bude i nadále zvyšovat naši technologickou úroveň a to jak investicemi do dalšího moderního strojového vybavení, tak investicemi do nových postupů a materiálů.

Za firmu

Mgr. Miroslav Koumar